Trafo Nedir? Transformatör Nasıl Çalışır?

Transformatör Blog
trafo nedir

Trafo Nedir?

Kısa adı trafo olan transformatör elektriğin niceliğini değiştiren devre elemanı olarak tanımlanabilir. Trafo kelimesi ingilizce olan “transformer” kelimesinden türkçeye çevrilmiştir.

 Transformer kelimesinin tam olarak türkçe karşılığı dönüştürücüdür. Adından da anlaşılacağı üzere trafo elektriğin akım değerini dönüştüren makinelerdir. Transformatörler kullanmakta olduğumuz neredeyse tüm elektrikli aletlerin niceliğine uygun akımı sağlamakla görevlidir. 

Trafolar elektriğin gerilim seviye frekansını değiştirmeden manyetik sargı yolu  dönüştürmek için kullanılırlar. Transformatörler günümüzde minik elektrikli aletlerden tonlarca ağırlıktaki farklı boyut ve yapılarda karşımıza çıkmaktadır.

Trafo ne işe yarar?

Trafo nedir tanımladığımıza göre gelin şimdi transformatörlerin ne işe yaradığını inceleyelim. Trafo ne işe yarar sorusuna verilebileceğin en basit cevap trafoların enerji dağıtımında en genel olarak kullanılan makinalar olduğudur. Santrallerde üretilen elektrik enerjisinin iletimi sırasında güç kaybının yanı sıra gerilimde farklılık ve düşüşler meydana gelmektedir. 

Elektrik geriliminde ki düşüşü en aza indirmek için gücün sabit tutulması ve gerilimin yükseltilmesi gerekir. Trafonun en yaygın kullanım amacı voltaj yada akımı azaltmak yada çoğaltmaktan ibarettir.

Trafo nasıl çalışır?

Trafo nasıl çalışır sorusunun en basit olarak anlatımı manyetik sargı içerisinden elektriğin iletken bir akıdan diğerine aktarımı şeklindedir. Trafo içeriğinde bu sargılara primer ve sekonder manyetik sargı olarak adlandırırız. 

Trafo içerisinde manyetik sargıdan diğerine aktarılırken kayıplar yaşanabilir. Fakat iyi üretilmiş bir transformatörde bu kayıp minimum seviyede olmalıdır. Trafo daki gerilim miktarı içeriğinde primer ve sekonder sargı miktarına göre belirlenmektedir.

Trafolar temel olarak yağlı tip ve kuru tip transformatörler olarak ana gruplara ayrılabilir.

Haber Etiketleri

trafo,transformatör,transformer

Haberi Paylaş :

Sorunuz mu Var?

Transformatör ve benzeri konular hakkında sormak istediğiniz sorular mı var? Bizimle iletişime geçin sorularınızı cevaplamak için hazırız.